Ana sayfa Muhasebe Defter beyanda Serbest Meslek ve İşletme ayrı ayrı mı bildirilecek?

Defter beyanda Serbest Meslek ve İşletme ayrı ayrı mı bildirilecek?

505
0

Defter beyan sistemi üzerinde hem serbest meslek hem ticari kazanç mükellefiyeti olanların;her iki kazancına ilişkin bilgileri geçici vergi beyannamesine otomatik olarak yansımakta mıdır?

Serbest meslek kazanç ve işletme hesabı esasına tabi olarak faaliyet yürüten mükellefler için; defter beyan sisteminde serbest meslek kazanç defteri ve işletme defteri olmak üzere iki ayrı defter açılmaktadır. Dolayısıyla beyanname oluşturmadan önce açılmış olan iki defter için de ayrı hesap özeti oluşturmak gerekmektedir. Hesap özeti oluşturulmasından sonra beyannameye otomatik olarak yansıyacaktır.

 


Kaynak: GİB Forum
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here