Ana sayfa Vergi Defter beyan sisteminde hangi defterleri tutabiliriz?

Defter beyan sisteminde hangi defterleri tutabiliriz?

Defter beyan sisteminde hangi defterleri tutabiliriz?

115
0

2.sınıf gelir vergisi mükellefiyim. Servis taşıma işi yapmaktayım. Bir mükelleften servis işinde kullanmak üzere ticari araç satın aldım. Ben bu aldığım ticari aracı noter satış sözleşmesine istinaden KDV %18 indirim konusu yapıp, satarken de %18 KDV hesaplamalı mıyım?

KDV mükellefi ise ödediğiniz KDV indirilir. KDV mükellefi değil ise KDV ödenmediği için indirim olmaz. Satışta %18 KDV tahsil edilir.

Yeni kuracağımız e-ticaret işi ile uğraşacak mükellefimin defterini, ilk yıl için defter-beyan üzerinden tutabilir miyim? Ayrıca e-defter, e-fatura, e-arşiv zorunluluğu bulunmakta mıdır?

Defter beyan sisteminde tutulabilecek defterler; serbest meslek defteri, basit usul ve işletme defterleridir. Bu defterlerin dışındaki defterler ya kâğıt ya da e-defter portalında tutulur.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here