Ana sayfa Muhasebe Davası sonucu personele ödeyeceğimiz tazminatlarını nasıl işleme alacağız?

Davası sonucu personele ödeyeceğimiz tazminatlarını nasıl işleme alacağız?

Davası sonucu personele ödeyeceğimiz tazminatlarını nasıl işleme alacağız?

200
0

İşten ayrılan personel mahkeme nezdinde açtığı davayı kazandı. Şirket aleyhine sonuçlanan mahkeme kararına göre personele ihbar, kıdem tazminatı ödenmesine hükmedildi. Ödenen tazminatlar anapara +işlenmiş faiz olarak hesaplandı.

Hesaplayacağımız gelir vergisi tevkifatı ve damga vergisi matrahı olarak tazminatların anapara tutarını mı işlenmiş faizle birlikte toplam tutarını mı baz almalıyız?

Net den Brüte hesaplaması yaparak matraha ulaşılır.
İhbar tazminatından GV tevkifatı yapılır.
Kıdem tazminatından GV tevkifatı yapılmaz. Matrah üzerinden ayrıca DV hesaplanır.
Faiz ise KKEG yazılır.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here