Ana sayfa Muhasebe Danışmanlık hizmeti alacağımız eski personelimize gider pusulası ile ödeme yapabilir miyiz?

  Danışmanlık hizmeti alacağımız eski personelimize gider pusulası ile ödeme yapabilir miyiz?

  Mali Müşavirler müşterilerinden e-defter geçiş bedeli tahsil edebilir mi?

  39
  0

  Şirket personelimiz gelecek ayın başında işten ayrılacak. Kendisi ile (bordromuzdan çıkıyor) 6 aylık danışmanlık sözleşmesi imzalayacağız. İşten ayrılan arkadaşımıza 5.000 TL ödeme yapmak istiyoruz.

  5.000 TL için Serbest Meslek Makbuzu düzenlemeli değil mi? 6 ay süreklilik arz ettiği için Gider pusulası ile ödeme yapabilir miyiz?

  İşten ayrılan Kişi Serbest meslek erbabı tanımına giriyor ise Serbest meslek kazanç mükellefi aksi durumda Ticari kazanç mükellefi olur. Gider Pusulası ile ödeme olmaz.

  Serbest meslek erbabı ikamet adreslerini de iş yeri olarak gösterebilir.

  Serbest meslek erbapları e-smm kullanmak zorundadır.

  Serbest meslek mensubu Vergi mükellefi olan müşteriye % 20 GV stopajı yapar vergi mükellefi olmayanlara GV stopajı yapılmaz.KDV oranı ise % 18 dir.

  2021 yılında bir mükellef e-deftere geçiyor. E- defter işlemlerini büromuzda yürüteceğiz. Bu nedenle satın aldığımız e-defter program modülünün bedelini mükelleften tahsil edeceğiz. Programcı faturayı tarafımıza düzenledi. Bizde mükellefe serbest meslek makbuzu ile yansıtacağız. Yapacağımız bu işlem stopaja tabi midir?

  Böyle bir işlem olmaz. Fatura size düzenlenemez. Müşterinize düzenlenecek .

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here