Ana sayfa Muhasebe Damga vergisi yansıtma faturası KDV beyannamesinde bildirilir mi?

  Damga vergisi yansıtma faturası KDV beyannamesinde bildirilir mi?

  KDV’nin konusuna girmeyen işlemler KDV beyannamesinde 0 kdv li bile olsa beyan edilir mi?

  355
  0

  E-arşiv faturaların iptalinde karşı taraftan iade faturası almaksızın sistem üzerinden iptal işlemi yapılabiliyor. Bu durum uygulamada sıkıntılar doğurmaktadır. Ne yapmalıyız?

  Tüm fatura işlemleri teknik kılavuzunda belirtildiği şekilde yasal süreleri içinde yapılmalıdır.

  İptal edilen faturalar da usulüne uygun şekilde kılavuzunda belirtildiği gibi arşivlenmelidir.

  Damga vergisi yansıtma faturasını kdv beyannamesinde gösterecek miyiz?

  Gib portaldan e-arşiv faturası düzenlerken damga vergisi yansıtma faturasını nasıl düzenleyebilirim? E-faturada 351 istisna kesiliyormuş ama GİB portal e-arşiv de böyle bir kod yok. Ayrıca kdv beyannamesinde de 351 diye bir kod yok?

  KDV’nin konusuna girmeyen işlemler KDV beyannamesinde yer almaz.

  e-arşiv faturada: fatura tipi “satış” seçilir kdv oranı ı(0) yazılarak düzenlenebilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here