Ana sayfa Güncel Çin’in üçüncü büyük internet alışveriş sitesi Pinduoduo’ya sahte ürün suçlaması

Çin’in üçüncü büyük internet alışveriş sitesi Pinduoduo’ya sahte ürün suçlaması

509
0

Çin’in üçüncü büyük internet alışveriş sitesi Pinduoduo’ya sahte ürün suçlaması

Çin’in üçüncü en büyük internet alışveriş sitesi Pinduoduo, Nasdaq Borsası’na açılmasının ardından müşterilerine sahte ürün sattığı gerekçesiyle yakın mercek altında.

24 milyar dolar yatırımla halka açılan dev şirket taklit ürünler satmakla suçlanıyor.

Pinduoduo’nun haksız kazanç elde ettiğini savunan bir başka Çinli televizyon ve bebek bezi markasının arabulucu hukuk kurumlarına yaptığı şikayet üzerine harekete geçen yetkililer şirket hakkında soruşturma başlattı. İddaialar üzerine altı Amerikalı hukuk bürosu da borsaya açılan şirketin hissedarlarına yanıltıcı bilgiler verme şüphesi üzerine harekete geçti.

Platformumuzda düşük kaliteli hiçbir ürün yok diyemem

Pinduoduo patronu Huang Zheng iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin uygulamalarını düzeltmek için köklü bir reform yapacağını ve konunun açıklığa kavuşturulması için yetkililerle işbirliği içerisinde bulanacağını söyledi.

Zheng “Platformumuzda düşük kaliteli hiçbir ürünün olmadığına dair söz veremiyorum, ancak düşük kaliteli ürünler daha az olacak” dedi.

Sitede satışa sunulan ürünlerin ucuzluğu ise dikkat çekiyor. Teslimatın bedava olduğu paltformda, 50 tuvalet kağıdı rulosu 1 euroya, üç kadın iç çamaşırı ise 1.40 euroya satılıyor.

Şirketin sitedeki ürünleri bu kadar uygun fiyata satmasının altında ise satın alma grupları ile müşterilerini aynı platformda buluşturması ve rekabete izin vermesi yer alıyor.

WeChat’in ana şirketi Tencent de platformun destekçilerinden biri. Şirket bu platformlar üzerinden kendisini öven müşterilerini ödüllendirerek satışlarını artırma politikası izliyor. Web devleri tarafından ihmal edilen kırsal nüfusa ulaşmayı başaran şirket, vatandaşların bir ürünü satın alırken ilk olarak baktığı fiyat konusundaki politikasını da buna göre belirliyor.

Eylül 2015 yılında kurulan şirketin aylık 195 milyon aktif kullanıcısının olduğu ve son üç yılda 343 milyon müşteriye ulaştığı biliniyor.

 


Kaynak: euronews.com
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here