Ana sayfa İstatistik Çin’de enflasyon oranı 2012’den beri en yüksek seviyede

Çin’de enflasyon oranı 2012’den beri en yüksek seviyede

238
0

Çin’de enflasyon oranı 2012’den beri en yüksek seviyede

Trade Economics’in yayınladığı verilere göre, Çin’in yıllık enflasyonu bir önceki ay %3,8’iken Kasım 2019’da %4,5’e yükseldi. Bu, Ocak 2012’den bu yana en yüksek enflasyon oranı oldu. Özellikle Afrika domuz ateşi salgını sonrasında sürekli yüksek domuz eti fiyatları nedeniyle artış oldu. Aylık bazda, tüketici fiyatları Kasım ayında %0,4 oranında, Ekim ayında ise %0,9’luk bir kazanımın ardından %0,1’lik pazar tahminleriyle karşılaştırıldığında arttı. Çin’deki enflasyon oranı, 1986’dan 2019’a kadar %5,13’lük bir ortalamaya ulaşırken, 1989’un Şubat ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %28,40’a çıkmış ve 1999’un Nisan ayında ise %-2,20’ye düşmüştü.

Siyasi açıdan hassas olan gıda enflasyonu, Ekim ayında %15,5 olan domuz eti fiyatları Mayıs 2008’den bu yana en yüksek oranı Kasım ayında %19,1’lik oranla gördü. Ayrıca, yemeklik yağ (%5), taze sebzeler (%3,9) ve yumurta (%10,1) maliyetleri daha da arttı. Bu arada, meyve fiyatları daha hızlı şekilde düştü (%-6,8).


Kaynak: Trade Economics / Link: https://tradingeconomics.com/china/inflation-cpi
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here