Ana Sayfa Ekonomi Çiftçiler Kopernik programıyla tarlalarda daha fazla verim alıyor

  Çiftçiler Kopernik programıyla tarlalarda daha fazla verim alıyor

  1035
  0

  Çiftçiler Kopernik programıyla tarlalarda daha fazla verim alıyor

  Avrupa Birliği’nin Yeryüzü Gözlem Programı Kopernik’in, yenilikçi girişimcilere sunduğu sayısız fırsatlar bulunuyor. Bu program sayesinde yeni ürünler ve yeni hizmetler sunulabiliyor. Hem de çok kolay. Hem iş hem de müşteriler için.

  Kopernik için dünyadaki en iyi harita sistemi diyebiliriz. Bu sistemin uydulardan elde edilen data bankasını nasıl geliştirdiğini bilmekte fayda var.Slovenya’da kurulan yeni bir şirket işte tam da bu işi yapıyor. Firmanın kurucusu Grega ve ekibi, Avrupa Horizon 2020 programı desteğiyle ‘gözetleme kulübesi’ adlı bir sistem geliştirdi.

  Grega Milcinski, Sinergise Firması CEO’su: “Kopernik ile birlikte veri miktarı muazzam derecede arttı. Birçok alanda yararlı olan bu verilerin kalitesi çok yüksek ve kullanımı ücretsiz. Ancak bu bilgilerin kullanımı teknik açıdan biraz karmaşık. Biz de ‘gözetleme kulübesi’ ile, bu işlemi daha kolay ve işlek hale getiriyoruz.”

  Grega’nın bu sabah tarım makineleri pazarlayan Alman bir firmanın yetkilisi Friedemann ile görüşmesi vardı. Grega, Sentinel Hub ‘gözetleme kulübesi’ programı sayesinde piyasada yeni pazarlara girmiş. Örneğin geliştirdikleri ‘Crop View’ ‘hasat gözlemi’ adlı yazılım yeni nesil tarım aletlerinin daha verimli çalışmasını sağlıyor.

  Euronews: “Friedemann, bu uygulama nasıl çalışıyor bize biraz anlatır mısın?”

  Friedemann Scheibler, Claas E Systems Tarım Hizmetleri Uzmanı: “Hasat gözlemi’ yazılımı Kopernik’ten aldığı verilerle çiftçilerin tarlalarında yetiştirdikleri ürünlerin sağlık durumunu ve bu ürünlerin olgunlaşma evresini gösteriyor. Çiftçiler bu sayede, çok hızlı ve kolay bir şekilde çalışma haritası çıkartıyor. Daha sonra bu yazılımı makinelerine doğrudan yükleyebiliyorlar.”

  Friedmann bu yazılımdan oldukça memnun. Çünkü bu sayede çalışma planını sadece altı ay içerisinde çıkarmış. Ayrıca bu yazılım müşteriler için büyük katma değer sağlıyor.

  Friedemann Scheibler: “Bu sayede verim arttı ve ürün kalitesi de yükseldi. Artık kullandığımız maddelerden, örneğin gübrelerden daha fazla verim alıyoruz. İklimin olumsuz etkisini en aza indirip daha sürdürülebilir bir çalışma ortamı sağladık.”

  Slovenya’daki şirket gün geçtikçe büyüyor. 10 sene önceki çalışan sayısı sekizden şimdi 45’e yükselmiş.

  Euronews: “Grega, tüm dünyada müşterileriniz var öyle değil mi?”

  Grega Milcinski, Sinergise Firması CEO’su: “Dünya genelinde yaklaşık beş bin müşterimiz bulunuyor. Güney Afrika’da küçük bir orkide çiftliğinden, Avrupa Birliği Uydu Merkezi gibi büyük organizasyonlara kadar… Tüm bu kurumlar iş akışlarını geliştirmek için Kopernik’i kullanıyor.”

  Kaynak: Business Planet

  Önceki İçerikGün İçi Likidite İmkanı – GİL NEDİR?
  Sonraki İçerikGölge Bankacılık NEDİR?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz