Ana sayfa Vergi Celse Harcı Nedir? Celse Harçlarının Mükellefi Kimlerdir?

  Celse Harcı Nedir? Celse Harçlarının Mükellefi Kimlerdir?

  8190
  0

  1- CELSE HARCI NEDİR?
  Celse harcı; tarafların veya vekillerin, ertelenmesine (veya yapılmamış sayılmasına) neden oldukları duruşmaya ait harçtır.

  2- CELSE HARÇLARININ MÜKELLEFİ KİMLERDİR?
  2.1-
  Hukuk ve ticaret mahkemelerinde celse harcı, muhakeme tarafların talep ve muvafakatleri üzerine ertelenmişse taraflardan ve daha önce yapılması mümkün olan bir işlemin yapılmamış olmasından dolayı ertelenmişse, ertelemeye sebebiyet veren taraftan alınır.
  2.2- Her iki halde ertelemeye vekiller sebebiyet vermişse celse harcı vekillere yüklenir.

  3- CELSE HARCI ÖDENEMEZSE CEZA KESİLİR Mİ?
  Vekil veya taraflara yüklenilen celse harcı müteakip iki celsede ödenmezse bir katı fazlasıyla alınır.

  Kaynak: Harçlar Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here