Ana sayfa Vergi Çek Teminat Bedeli Nedir?

  Çek Teminat Bedeli Nedir?

  2312
  0

  Bankalar müşterilerine çek karnesi verdikleri zaman belirli tutarlar yükümlülük altına girerler. Çek karnesi alan Banka müşterisi yazdığı tutar da çekini ödememesi durumunda çek tahsili için gelen kişiye talep etmesi durumunda Bankaların ödemekle yükümlü olduğu tutarı ödemek zorundadır.

  Resmi Gazete‘ de yayınlanan 20 Ocak 2010 tarih 27468 sayılı Çek Defterlerinin baskı şekline, Bankaların hamile ödemekle yükümlü olduğu miktar ile çek düzenleme ve çek hesabı açma yasağı kararlarının bildirilmesine ve duyurulmasına ilişkin tebliğ (Sayı:2010/2) de değişiklik yapılmasına dair tebliğ (Sayı: 2017/1) de yapılan değişiklik ile ödemekle yükümlü olunan tutar 27.01.2017 tarihinde geçerli olacak şekilde 1.410 TL olarak tespit edilmiştir.

  Kaynak: 5941 sayılı Çek Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here