Ana sayfa Çalışma Hayatı Çalışma izni ile çalışan yabancı uyruklu kişi TC vatandaşı olursa yeniden işe...

  Çalışma izni ile çalışan yabancı uyruklu kişi TC vatandaşı olursa yeniden işe giriş mi yapılacak?

  352
  0

  Yabancı,çalışma izni alınmış ev çalışanı muhsgk şeklinde muhasebeci aracılığı ile beyan edilip tahakkuk ediyordu. Bu yabancı çalışan Türk vatandaşlığına geçti ve geçici TC nosu normal TC noya dönüştü. 

  Bu durumda biz sgk yönünden eski TC’den çıkış, yeni TC’den giriş mi yapacağız? 

  Çalışma iznini sistemden iptal etmemiz mi gerekiyor?

  Çalışma izni bulunan yabancının Türk vatandaşı olması halinde işvereni sistem üzerinden online olarak çalışma izni iptal talebinde bulunabilir veya bu durumu ıslak imzalı bir dilekçe ile Bakanlığa bildirebilir.

  Bu aşamada Türk Vatandaşı olduğuna dair kimlik belgesinin ibrazı da gerekmektedir. Eş zamanlı olarak şahsın T.C. kimlik numarası SGK’ya bildirilerek mevcut yabancı kaydının güncellenmesi gerekmektedir.


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here