Ana sayfa Muhasebe Çalışma Dosyası Nedir?

  Çalışma Dosyası Nedir?

  4395
  0

  Denetimde Çalışma Dosyası Nelerden Oluşur?

  Çalışma dosyasında;

  – Çalışma kağıtları doğruluk testlerinin yazışmaların
  – Denetlenen kuruluşa ait mukavelelerin
  – Talimatların yönetim karar suretleri gibi meslek mensubunun,

  Denetlenen kurum ve kuruluştan ibrazını, istediği belgelerin muhafaza edilmesi amacıyla kullanılan denetim dosyasıdır. Denetim faaliyetleriyle ilgili olan bu belgelerin saklandığı dosyalar ikiye ayrılır;

  a. Devamlı Dosyalar: Birden fazla dönemlerde yararlanabilecek bilgi ve belgelerin saklandığı dosyalardır. Bu dosyaların amacı genel olarak yıllar itibariyle müşterinin gelişimini izlemeye yardımcı olmak, devamlı yinelenen kalemler için bilgi kaynağı olmak, değişiklik göstermeyen kalemlerdeki tekrarlanmaya engel olmak, gelecek denetimlerde kullanılabilecek bilgi ve belgeleri saklamaktır.

  b. Cari Dosyalar (Yıllık çalışma dosyası): Denetlenen döneme ait bilgi ve belgelerin saklandığı dosyadır.

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here