Ana sayfa Muhasebe Çalışanlara yapılan özel sağlık sigortası gider olarak yazılır mı?

Çalışanlara yapılan özel sağlık sigortası gider olarak yazılır mı?

425
0

İşverenin çalışanlarına yaptırdığı özel sağlık sigortası (BES değil) gider yazılır mı?
Tutarı çalışan kişinin bordrosuna ilave ederek mi giderleştirmemiz gerekiyor?
Başkaca yapılacak bir şey var mı?

 

Çalışanların sağlık sigorta primi elbette işveren tarafından ödenebilir. Ancak Yapılan bu ödeme AYNİ ücret olduğu için net tutar brüte dönüştürülür, ücrete ilave edilir. Bordroda hesaplanan gelir vergisi  matrahından GVK 63/3.maddesindeki koşullara göre indirim yapılır.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

 

 

 

Şirket ortağının sağlık harcamaları şirkete gider yazılabilir mi?

 

 

 

 

İşsizlik Maaşı alan kişinin kendisi ve ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi?

 

 

 

Şirket ortağının sağlık harcamaları şirkete gider yazılabilir mi?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here