Ana sayfa Muhasebe Çalışanlara verilen yemek bedelleri yasal sınırın altında kalması durumunda ücret bordrosuna dâhil...

Çalışanlara verilen yemek bedelleri yasal sınırın altında kalması durumunda ücret bordrosuna dâhil edilir mi?

1363
0

Personele verilen ticket kart bedelleri yasal limitin altında kalınca yine bordroya eklenip mi

giderleştirilir yoksa ticket faturasını bordroya eklemeden direk gider yazabilir miyiz?

 

GVK’nın 23/8. maddesinde düzenlenen, işverenler tarafından çalışanlara sağlanan yemek bedelindeki istisna uygulamasına göre; işverenler tarafından hizmet erbabına verilen yemeğin işyeri ve müştemilatında verilmesi halinde, yemek bedelinin tamamının gelir vergisinden ve KDV’den istisna edilmesi gerekir. Yemek işyeri ve müştemilatı dışında veriliyorsa yemek bedeline ilişkin faturanın işveren adına düzenlenmesi ve yemek bedeline ilişkin ödemenin bu hizmeti sağlayan lokanta veya kuruluşa yapılması halinde, yemek bedelinin ilgili yılı için KDV hariç yemek istinasının gelir vergisinden istisna tutulması, fazlasının ilgili ayın ücret matrahına dâhil edilerek ücret hükümlerine göre vergilendirilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

2019 Yılı için vergiden istisna edilen günlük yemek kartı bedeli nedir?

 

 

 

Personele yemek çekini 30 gün hesabına göre verebilir miyim?

 

 

 

 

Yemek kartını istisna tutarından fazla verirsek ayrıca vergi ve sgk mı ödeyeceğiz?

 

 

 

Personele verilen yemek çekleri SGK primine tabi midir?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here