Ana sayfa Muhasebe Çalışanlara verilen avansları hangi hesapta takip etmeliyiz? Verilen avansla ilişkin damga vergisi...

Çalışanlara verilen avansları hangi hesapta takip etmeliyiz? Verilen avansla ilişkin damga vergisi hesaplaması yapılmalı mıdır?

Çalışanlara verilen avansları hangi hesapta takip etmeliyiz? Verilen avansla ilişkin damga vergisi hesaplaması yapılmalı mıdır?

349
0

Firmamız bazı çalışanlarına ayın 20’sinde maaşından mahsup edilmek üzere ödeme yapmaktadır.

Yapılan ödeme 20 sine kadar hak edilen ücretten daha az bu nedenle yapılan ödemenin avans niteliğinde olduğundan bahsedilebilir mi? Avans olarak nitelendirilmez ise 196 hesap kullanılmalı mı? Ödenen tutar zaten dönem bordrosunda damga vergisine tabi olacağından ayrıca ödenen kısmi rakam üzerinden kayıtlarda dv gösterilmeli mi?

Çalışanlara verilen avanslar 196 hesap da takip edilir. Avans ödemelerinden ayrıca DV hesaplanır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here