Ana sayfa Muhasebe Cafe ve lokantalara gıda teslimi yapan firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  Cafe ve lokantalara gıda teslimi yapan firmalar KDV indiriminden faydalanabilir mi?

  55
  0

  Firmamız toptan olarak cafe ve lokantalara gıda malzeme satışı yapmaktadır. KDV indirimden faydalanabiliyor muyuz?

  İndirimli KDV HİZMET işlerindedir. Mal alım satımında indirim uygulanmaz.

  31.07.2020 tarihinde Cumhurbaşkanı kararnamesi ile yapılan düzenlemelerde yolcu taşımacılığında KDV %18 de %8 e düşürülmüştür. İlgili yolcu taşımacılığına servis (personel işçi) taşımacılığı da giriyor mu?

  Kara, hava ve denizden şehir içi, şehirler arası YOLCU TAŞIMASI, personel taşımacılığı YOLCU TAŞIMACILIĞI kapsamında olup bu hizmetleri için 31/07/2020 (bugün dahil) tarihinden itibaren %8 oranında KDV hesaplanacaktır. KDV tevkifatı yapılıyor ise; bu tutar üzerinden 5/10 oranında tevkifat yapılır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here