Ana sayfa Vergi Bünyesinde bir personel çalıştıran işletmeler muhtasar prim beyannamesini aylık olarak mı verecek?

Bünyesinde bir personel çalıştıran işletmeler muhtasar prim beyannamesini aylık olarak mı verecek?

322
0

İşçi çalıştırmayanlar, MAPHB 3er aylık dönemlerde verebiliyorlar, 1 işçi çalıştıran aylık mı verecek?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde en az bir işçi çalıştıran mükellefler aylık mükellefiyete geçmek zorundadır.

İşçi çalıştırmıyorlarsa üç aylık mükellefiyete devam edebilirler.

Aylık mükellefiyet dönmek için bağlı oldukları vergi dairesine bizzat başvurabilecekleri gibi, İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla da bu taleplerini vergi dairelerine iletebilirler.

Şubat 2020 ‘de kapıcı olarak çalıştıracak bir apartman yönetiminin kolay işveren ile SGK otomatik aylık bildirimi yapılabilir mi? Yoksa vergi dairesinden şifre alınarak muhtasar prim ile mi bildirim yapılması gereklidir?

5510 sayılı Kanunun Ek-9.Maddesi kapsamına alınan konut kapıcılığı işyerlerindeki kolay işverenlik uygulamasını uyguluyorsa Muhaphb kapsamında bulunmamaktadır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here