Ana sayfa Dünya Brezilya’da Sanayi Üretimi Bu Yıl Altıncı Kez Düşüş Gösterdi

  Brezilya’da Sanayi Üretimi Bu Yıl Altıncı Kez Düşüş Gösterdi

  70
  0

  Brezilya’da Ağustos ayında sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla %0,7 oranında düşüş göstererek, bu yıl altıncı kez azalmış oldu. Sanayi üretimindeki düşüşün hala tedarik sıkıntılarından kaynaklandığı, bu nedenle üretim kapasitesinin düştüğü açıklandı. Önemli diğer bir faktörün ise artan enerji maliyetleri olduğu ifade edildi.

  Ağustos ayında üretiminde en fazla düşüş görülen sektör dayanıklı tüketim malları oldu; anılan ürünlerin üretiminde Temmuz ayına kıyasla %3,4 azalış görüldü. Bunun sonucunda 2021 yılı ilk sekiz ayında sektör üretimi toplam %25,5 düşmüş oldu. Düşüşün arkasındaki en önemli nedenin otomotiv sektöründe 2021 yılının ilk sekiz ayında görülen %24 üretim azalışı olduğu açıklandı.

  Diğer taraftan, sermaye malları üretiminde Temmuz ayına kıyasla %0,8; ara malların üretiminde ise %0,6 düşüş görüldü. Üretim artışı ise yalnızca yarı dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarında %0,7 oranında görüldü.

  2020 yılı Ağustos ayı ile karşılaştırıldığında ise toplam sanayi üretimi düşüşü %0,7 oranında oldu.


  Kaynak: T.C. Ticaret Bakanlığı/Ticaret Araştırmaları ve Risk Değerlendirme Genel Müdürlüğü
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here