Ana sayfa Muhasebe Biyosidal olarak ruhsatlandırılan ürünlerin KDV oranı kaçtır?

Biyosidal olarak ruhsatlandırılan ürünlerin KDV oranı kaçtır?

2894
0

Biyosidal olarak ruhsatlandırılan ürünlerin KDV oranı kaçtır?

KONU

Biyosidal ürün olarak ruhsatlandırılan ürünlerin katma değer vergisi oranı.

SORU

yer yüzey dezenfektanı, veteriner dezenfektanı, gıda ve yem alanı dezenfektanı, antibakteriyel el cilt solüsyonu ve antibakteriyel yara mukoza solüsyonuna uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranları sorulmaktadır.

CEVAP

Buna göre, söz konusu ürünlerin sözü edilen BKK eki (II) sayılı listenin B bölümünün yukarıda belirtilen sıraları kapsamında olmaması halinde bu ürünlerin ithal ve tesliminin genel oranda (% 18) KDV’ye tabi tutulması gerekmektedir.


T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü)

Sayı : 84974990-130[KDV-2/I/28/2017/17]-154422 17.05.2017
Konu : Biyosidal ürün olarak ruhsatlandırılan ürünlerin katma değer vergisi oranı.

 

İlgi : 12/01/2017 tarihli özelge talep formunuz.

İlgide kayıtlı özelge talep formunda; yer yüzey dezenfektanı, veteriner dezenfektanı, gıda ve yem alanı dezenfektanı, antibakteriyel el cilt solüsyonu ve antibakteriyel yara mukoza solüsyonuna uygulanması gereken katma değer vergisi (KDV) oranları sorulmaktadır.

KDV oranları, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 28 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (BKK) eki (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için % 8, listelerde yer alanlar hariç olmak üzere vergiye tabi işlemler için % 18 olarak tespit edilmiştir.

Söz konusu BKK eki (II) sayılı listenin; B/17 nci sırasında “İnsan gıdası olarak kullanılan mamalar, insan ve hayvan sağlığı için kullanılan antiserumlar, immunglobulinler, kan ve kan kompenentleri ile kan ürünleri, aşılar,” hükmüne; B/18 inci sırasında “Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veya ithaline izin verilen beşeri tıbbi ürünler, bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve etkin madde üretiminde kullanılan hammaddeler” ifadesine, B/20 nci sırasında ise ‘‘Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan veteriner ispençiyari ve tıbbi müstahzarlar (veteriner kozmetikleri hariç), bu ürünlerin terkibinde bulunan etkin maddeler ve bu etkin maddelerin üretiminde kullanılan hammaddeler” ibaresine yer verilmiştir. Aynı listenin B/22 nci sırasında da Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon (GTİP) numaraları itibariyle bazı tıbbi eşyalar sayılmıştır.

Buna göre, söz konusu ürünlerin sözü edilen BKK eki (II) sayılı listenin B bölümünün yukarıda belirtilen sıraları kapsamında olmaması halinde bu ürünlerin ithal ve tesliminin genel oranda (% 18) KDV’ye tabi tutulması gerekmektedir.


Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Suni deri ve kösele tesliminin KDV oranı nedir?

 

Traktör arkası taşıma sepetinin KDV oranı nedir?

Kemik suyunun KDV oranı nedir?

Solucan gübresinin KDV oranı nedir?

Alpaca satışlarında KDV oranı nedir?

Sıvı deniz yosununun KDV oranı nedir?

Oto koltuk kılıfı satışında KDV oranı nedir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here