Ana sayfa Vergi Birden fazla NACE kodu kullanabilir miyim?

Birden fazla NACE kodu kullanabilir miyim?

11856
0

Birden fazla NACE kodu kullanabilir miyim?

SORU

İyi çalışmalar. Limited şirket kurmak isteyen şahıs iç giyim tekstil işini yapmak istiyor. Aynı zamanda kuracağı şirket üzerinde kâğıt ve ambalaj malzemeleri de satmak istiyor. Şirket unvanında ve ana sözleşmede içeriğinde her ikisine de yer vermek gerekir mi? İkisi için de ayrı NACE kodu almak vergi dairesi içinde ayrı NACE kodu almak gerekir mi? (26.09.2018 16:31)

CEVAP

Şirket faaliyet konularından en az birinin unvan da yer verilmesi gerekiyor, (14.2.2014 tarihli unvan tebliği) amaç konuda istenilen kadar konu yazılabilir. Kuruluşta ana faaliyet konusu için tek NACE kodu yazılmalı, tescilden sonra önce maliyeden işletilmesi koşulu ile İTO merkez de üyelik işlemleri müdürlüğünden NACE kodları eklenmesi dilekçe ile talep edilebilmektedir, konu hakkında ilgili odadan bilgi alınması yerinde olacaktır.


Kaynak:İsmmmo.org.tr – Soru Cevap bölümünden alınmıştır.
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Karen Audit veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

TTK ‘ya Göre Kollektif Ve Komandit Şirketlerin Ticaret Unvanı Nasıl Olmalıdır?

Şirket Unvan Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Şirket Ünvanlarında Türk Alfabesinde Olmayan Harfler Kullanılabilir mi?

Şirket kuruluşunda defter tasdikini noter yapmayacak

Limited Şirket Kuruluş İşlemleri Nasıl Yapılır?

S.M.M.M ve Y.M.M Meslek Unvanları Haksız Kullanılırsa Ne Olur?

E – Defter Uygulamasına Kayıtlı Kullanıcının Unvan Değişikliği Yapması Durumunda Nasıl Bir Yol İzlenir?

Ticaret Unvanı Kullanımı Zorunlu Mudur?

Ticaret Unvanı Kullanan Tacirler İş Yerini Ne Kadar Sürede Tescil Ettirmek Zorundadır?

Ticaret Unvanı Nasıl Olmalıdır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here