Ana sayfa SGK Bir yabancı personel çalıştırmak için yerli personel sayımın en az kaç olması...

Bir yabancı personel çalıştırmak için yerli personel sayımın en az kaç olması gerekmektedir?

555
0

Yeni kurulan bir şirketimizde şuan hiç işçimiz yok Suriyeli geçici korumada olan 1 kişi almak istiyoruz. Dosyada En az kaç Türk işçi olmak zorunda? Alınan Suriyeli işçi için İş-kur veya SGK tarafından verilen teşviklerden faydalanabiliyor muyuz? Türk/yabancı ayrımı var mı teşviklerde?

İş yerinizde geçici koruma kartı (GKK) sahibi bir Suriyeli işçi çalıştırmak için SGK ya kayıtlı Türk personelinizin olması ve her bir Suriyeli için en az 10 Türk personel olması gerekmektedir. Çalışacak Suriyeli sayısı toplam personelin %10 undan fazla olamaz. Örneğin 100 kişinin çalıştığı bir fabrikada sadece 10 Suriyeli işçiye çalışma izni alabilirsiniz. Suriyeli işçiye ödenecek ücret asgari ücret veya üstü olmalıdır. Diğer yabancılar için taban ücret asgari ücretin bir buçuk katıdır ve teşviklerden yararlandırılır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here