Ana sayfa Vergi Bir kez gekap beyannamesi veren mükellef boşta olsa sonraki dönemlerde beyanname vermeli...

  Bir kez gekap beyannamesi veren mükellef boşta olsa sonraki dönemlerde beyanname vermeli midir?

  Karton köşebent ürünleri için GEKAP verilecek midir?

  62
  0

  İlave etmek istediğim taşıma ambalajı ile ilgili olarak palet yaptığımız ürünlerin dağılmaması için karton köşebent ürünleri alıyoruz. Bunlar için bir GEKAP verilecek midir?

  Karton Köşebent konusunda bilgimiz yok. Gekap konusunda hazırladığımız rehber dışında yorum yapamıyoruz. Çevre Bakanlığı da açıklayıcı yorum yapmamaktadır.

  Firmamız 01.01.2020’den bugüne kadar gayri faal durumdadır. Yıl sonuna doğru ithalat yapma ihtimali var. Gekap beyanını ithalat yapıldığı dönemde mi verelim ilk 6 ay için boş beyan yapmalı mıyım? İkinci sorum vergi levhamızda imalatçı olarak geçen ancak kurulduğu günden bugüne kadar gayri faal olan firmam için gekap kapsamında boş beyan verecek miyiz?

  Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde 2872 sayılı Kanuna ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetlerin satışını diğer ürünlerin ise piyasa arzını/ithalini yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlüdürler.

  Başka bir ifade ile; GEKAP kapsamında olan işlem için beyanname verilesi halinde Vergi Dairesi tarafından otomatik olarak mükellefiyet açılmaktadır. Sonraki ay veya aylarda beyana tabi işlem yoksa beyannamenin; “Beyan edilecek geri kazanım katılım payı bulunmamaktadır” seçeneği işaretlenerek BOŞ gönderilmesi gerekmektedir.

  GEKAP kapsamında işlemi olmayan mükellefler boş da olsa beyanname vermezler. Böyle bir zorunluluk yoktur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here