Ana sayfa Muhasebe Binek oto motor yenilemesi gider kısıtlamasına tabi midir?

  Binek oto motor yenilemesi gider kısıtlamasına tabi midir?

  161
  0

  Ltd.Şti bir mükellefimin binek aracı motorunu yenilemesi gerekti. Motor fiyatı 60.0000 TL. Faturayı direkt gider yazabilir miyiz? KDV’sini indirebilir miyiz? Nasıl bir yol izlememiz gerekir?

  Motor için 5 yıl süre ile amortisman ayrılarak giderleştirilir. KDV’nin tamamı bir seferde indirilir.

  2020 yılında sıfır alınan binek araca ait, 160.000 TL’nin haricindeki kısım için amortisman gideri yazmayıp, KKEG’yi her ay tek tek yapmak nasıl olacak?

  Her ay olmasa da geçici vergi dönem sonlarında mutlaka KKEG yazılması gerekir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here