Ana sayfa Muhasebe Binek araç alımlarında gider yazılamayan ÖTV ve KDV maliyete eklendiğinde amortismana tabi...

  Binek araç alımlarında gider yazılamayan ÖTV ve KDV maliyete eklendiğinde amortismana tabi tutulabilir mi?

  Binek oto alımında gider yazılamayan ÖTV ve KDV satış da maliyet olarak göz önüne alınabilir mi?

  78
  0
  Sıfır binek oto alındığında limit üstü tutarlar gider ya da amortismana tabi tutulamıyor ve kayıtlara 600 binlik araç için 160 bin olarak alınıyor. Bu araç 3 ay sonra 650 bine satıldığında kayıtlara göre çok büyük kar çıkıyor. Satışta daha önce KKEG atılan tutarlar maliyet olarak göz önüne alınabilir mi?

  650.000 satılması halinde kar çok çıkmaz. Aşağıdaki örneğe göre işlemlerinizi yapınız.

  ÖTV ve KDV’nin MALİYETE EKLENMESİ HALİNDE

  Örnek:

  (XYZ) Anonim Şirketi genel yönetim hizmetlerinde kullanılmak üzere 15.02.2020 tarihinde KDV ve ÖTV hariç fiyatı 200.000 TL olan bir binek otomobil satın almıştır. Söz konusu otomobil için 120.000 TL ÖTV ve 57.600 TL KDV ödenmiştir.

  Ödeme satın alma tarihinde banka üzerinden gerçekleşmiştir.

  Şirket, binek otomobilin ÖTV ve KDV’sini maliyete eklemiştir.

  Binek otomobilin maliyete eklenmesi durumunda aracın muhasebe kaydı özellik arz etmemektedir.

  Özellik arz eden durum bu araca ilişkin amortisman kaydına ilişkindir.

  Alış Muhasebe kaydı;

  —————-15/02/2020——————–

  254                                                        377.600

  102                                        377.600

  —————–         /        ———————

  ÖTV ve KDV’si maliyete eklenen binek otomobilin 2020 yılı birinci geçici vergileme dönemi muhasebe kaydında dikkat edilmesi gereken husus; 300.000 TL’lik sınırdır.

  Vergilerin maliyete eklendiği durumda 2020 yılı için 300.000 TL’yi aşan araçlar için aşan kısım için ayrılan amortismanın KKEG olarak dikkate alınması gerekecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here