Bilançoya tabi defterlerde uzun vadeli kredileri hangi hesapta takip etmeliyiz?

  Bilançoya tabi defterlerde uzun vadeli kredileri hangi hesapta takip etmeliyiz?

  45
  0
  PAYLAŞ

  Bilançolarda kullanılan uzun vadeli kredilerde anapara tutarının tamamı 400 no.lu banka kredileri hesabında mı yoksa ilk bir yılı 300 no.lu banka kredileri hesabında mı olması gerekir?

  400 hesap da takip edilir.

  TDHP AÇIKLAMA: 400 Banka Kredileri Hesabı: Bu hesap, banka ve diğer finans kuruluşlarından sağlanan uzun vadeli (12 aydan fazla vadeli) kredilere ilişkin tutarların izlendiği hesaptır.

  Kredileri Hesabının İşleyişi: Alınan uzun vadeli krediler bu hesaba alacak olarak kaydedilir. Bilanço tarihinde vadesi bir yılın altına inen krediler 303 Uzun Vadeli Kredilerin Anapara Taksitleri ve Faizleri Hesabına aktarılarak bu hesaba borç olarak kaydedilir.

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Güncel Muhasebe Tekdüzen Hesap Planına nasıl ulaşabilirim?

   

   

  Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerince Uygulanacak Tekdüzen Hesap Planı ve İzahnamesi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

   

   

  At yarıştırmacılığı yapan şirket satın aldığı atları tek düzen hesap planında hangi hesapta takip etmeli, KDV oranı ne olmalıdır?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK