Ana sayfa Vergi Bilanço Esasına Göre Ticari Kazancın Tespiti Nasıl Yapılır?

  Bilanço Esasına Göre Ticari Kazancın Tespiti Nasıl Yapılır?

  4630
  0

  1- GERÇEK USULDE VERGİLENDİRME NEDİR?
  Basit usul koşullarını taşımayan gelir vergisi mükelleflerinin ticari kazançları gerçek usule göre tespit edilir. Gerçek usule tabi mükellefler tutacakları defterler yönünden iki sınıfa ayrılırlar;
  1.1- Birinci sınıf tacirler (Bilanço esasına göre defter tutanlar)
  1.2- İkinci sınıf tacirler (İşletme Hesabı esasına göre defter tutanlar) 

  2- BİLANÇO ESASINA GÖRE TİCARİ KAZANCIN TESPİTİ NASIL YAPILIR?
  Birinci sınıf tacirler, hesaplarını bilanço esasında tutacakları defterlerde takip ederler. Bilanço esasına göre ticari kazanç, mali bilançolar üzerinden hesap dönemi sonunda ve başındaki öz sermaye tutarları arasındaki farktır.
  Ayrıca, hesap dönemi içinde söz konusu işletmenin sahip veya sahiplerince;
  2.1- İşletmeye ilave olunan değerler bu farktan indirilir,
  2.2- İşletmeden çekilen değerler ise farka ilave olunur.

  ***Dönem sonundaki öz sermayenin dönem başındakine göre fazla olan kısmı o dönemin ticari kazancı sayılır. Tersi durumda ise fark, zararı gösterir.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu 

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here