Ana sayfa Muhasebe Bilanço esasına göre defter tutan mükellef adi ortaklıktaki hissesine düşen kar veya...

  Bilanço esasına göre defter tutan mükellef adi ortaklıktaki hissesine düşen kar veya zararı geçici vergi beyannamesine dahil eder mi?

  130
  0

  Kolektif şirketimize 23.07.2020’de hisse devri yaptık. Devreden ortak %25 hissesinin tamamını devretti. Şirket ortağına %24’ünü, %1’ni şirket dışından birine devrettik. Ortaklıktan ayrılan ortak için geçici vergi beyannamesi ve gelir vergisi beyannamesi verilme döneminde herhangi bir değişiklik var mıdır? 23.07.2020’ye kadar mı bilanço hesaplanıp geçici vergi beyanı verilmesi gerekiyor? %99 hisse çıkan ortağın. 23.07.2020’ye kadar %75’den sonraki dönemde %99’dan mı hesaplanması gerekir?

  2020/3. geçici vergi döneminde ortakların hisseleri oranında geçici vergi beyan edilecektir. Beyan dönemlerin de değişiklik olmaz. 3. dönem beyanname 17 Kasım’a kadar verilecektir.

  Bilanço esasına tabi şahıs firması başka bir firma ile adi ortaklık kuruyor. Adi ortaklık işletme hesabı esasına göre defter tutabilir mi? Geçici vergi beyannamesi yaparken bilanço esasına tabi mükellef hissesi oranında ortaklığa ait kar zarar durumu beyannameye dahil edilir mi?

  Adi ortaklık İşletme defteri tutabilir. Bilanço esasına göre defter tutan mükellef elbette adi ortaklıktaki hissesine düşen kar veya zararı geçici vergi beyannamesine taşıyacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here