Ana sayfa Vergi BES sistemine dahil olmayan firmalara uygulanacak ceza nedir?

  BES sistemine dahil olmayan firmalara uygulanacak ceza nedir?

  59
  0


  14 Çalışanı olan işyeri zamanında BES kapsamına girmedi. BES sistemine şimdi geçiş yapılsa bir ceza ile karşılaşabilir miyiz?

  BES işçi sayınız 5 ve üzeri olduğunda takip eden yılbaşından itibaren yapılması gereken bir işlemdir. Yapılmaması halinde karşılığı ipc olmaktadır.

  Her bir ihlal kavramı kapsamında; her çalışan için her bir ayda yapılan kanuna aykırı ihlaller tek bir
  fiil-ihlal olarak kabul edilecektir.

  Çalışanın ücretinden kesilmesine rağmen Emeklilik şirketine aktarılmayan, eksik aktarılan veya süresinde aktarılmaması halleri tek bir ihlal olarak değerlendirilecektir.

  4632 sayılı Kanunun Ek 2’nci maddesinde yer alan 100,00 TL’lik idari para cezası, maktu bir idari para cezası niteliğinde olup her yıl yeniden değerlemeye tabi tutularak uygulanması gerekmektedir.


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here