Ana sayfa Muhasebe Bebek arabası satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

  Bebek arabası satışında uygulanacak KDV oranı nedir?

  Gelir vergisi mükelleflerinin gayrimenkul alım satımlarındaki kazançlarında istisna var mıdır? Gelir vergisi mükelleflerinin gayrimenkul alım satımlarındaki kazançlarında KDV hesaplanacak mı?

  105
  0

  Firmamız bebek arabası, ana kucağı ve bebek taşıma puseti imalatını yapmaktayız. Burada uygulayacağımız KDV oranları nedir?

  % 18 oranında KDV uygulanır.

  Mükellefim bilanço usulüne tabi gerçek usul gelir vergisi mükellefi ve telefon telekomünikasyon kontör satışı işi ile iştigal etmektedir. 15/09/2015 tarihinde 63.559,32 TL bedelle dükkân satın almış ve aktifine kaydetmiştir. Dükkâna amortisman uygulanmamıştır. Mükellefim 31/12/2020 tarihinde mükellefiyetine son verecektir. Dükkân şahsı üzerinde kalacaktır. Kapanış aşamasında gayrimenkulün faturalaması, kdv ve gelir vergisi yönünden vergilendirilmesi nasıl olacaktır?

  Gayrimenkul satışı için düzenlenecek fatura da satış bedeli üzerinden % 18 KDV hesaplanır.

  Alış ve satış arasındaki fark 649 hesaba yazılır. GV mükellefleri için KDV istisnası yoktur.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here