Ana sayfa Vergi Başkasına ait ticari araçla hizmet veren bir kişinin sigorta girişi araç sahibi...

Başkasına ait ticari araçla hizmet veren bir kişinin sigorta girişi araç sahibi tarafından mı yapılmalıdır?

Başkasına ait ticari araçla hizmet veren bir kişinin sigorta girişi araç sahibi tarafından mı yapılmalıdır?

111
0

Başka bir firmanın araçları ile yük ve mal taşıma işi yapan bir müşterim, kendi firması üzerinden sözleşme yoluyla şoförlük hizmeti olarak fatura kesip hizmet vermesi mümkün mü yoksa araçların sahibi olan firmada SGK’lı olarak çalışması mı gereklidir?

Şoförlük hizmeti verecek olan kişinin bu hizmeti vereceği firmada sigortalı bildirilmesi gerekmektedir. Ya da şoför ile hizmeti alan kurum veya kuruluş arasında bir hizmet akdinin bulunmaması, iş süresince şoförün kurum yetkililerinin sevk, idare ve kontrolü altında çalışması durumunda “işgücü temin” hizmetleri kapsamında tevkifata tabi tutulacaktır.

Tevkifatın, ücret bordrosu, muhasebe kayıtları, sigorta prim bildirgeleri vb. belge, kayıt ve beyanlardan tespit edilerek toplam hizmet bedelinden ayrıştırılabilmesi ve faturada da ayrıca gösterilmesi kaydıyla, yalnızca şoför bedeline ilişkin olarak ödenen bedele isabet eden KDV tutarı üzerinden yapılması mümkündür.

Bağımlı olarak çalıştığım işyerinin çatı olukları yenilenecektir. Dışarıdan alınan ve yaklaşık 2 gün sürecek iş için personellerin sigorta girişlerini yapmalı mıyım?

Bu işlemi yapacak olan firma işlemi yapacak olan kişileri istihdam ediyor ise tarafınıza fatura kesebilir.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here