Ana sayfa Vergi Basılı kitap teslimlerinde KDV oranı nedir?

  Basılı kitap teslimlerinde KDV oranı nedir?

  Basılı kitap teslimlerinde KDV oranı ne olur? Maske ve eldiven için KDV oranı ne olur?

  135
  0

  Firmamız içeriğini kendimizin hazırladığı kişiye özel konu anlatımlı ders kitabı veya fasikül tarzında kitapları matbaada basımını yaptırarak eğitim kurslarına satışını yapacaktır. Bu satışlarda uygulaması gereken KDV oranı nedir?

  Kitap satışları nasıl yapılırsa yapılsın KDV uygulamaz. KDV’den istisnadır. (KDVK MD.13/n)

  22 Şubat 2019 tarihinden itibaren;

  Basılı kitaplar KDV’den istisnadır.

  Basılı dergiler KDV’den istisnadır.

  Basılı olarak satılan gazeteler KDV’den istisnadır.

  Poşetlenerek satılan müstehcen yayınlar basılı olup olmadığında bakılmaksızın %18 oranlı KDV’ye

  Elektronik kitaplar (e-kitaplar) %18 KDV’ye

  Elektronik dergiler (e-dergiler) %18 KDV’ye

  Elektronik gazeteler (e-gazeteler) %18 KDV’ye tabidir.

  2007/13033 BKK kararında geçen II sayılı listenin B.diğer mal ve hizmetler başlığı altında 5.ci bend de 5- Yukarıdaki 4 numaralı sırada yazılı mensucat, vatka, keçe ve dantela, kordela, kordon ve işlemelerden mamul; iç ve dış giyim eşyası (şapka, kravat, kaşkol, kemer, çorap, eldiven vb. dahil), havlu, bornoz, perde, çarşaf, yastık, yorgan, battaniye, uyku tulumu, her türlü kılıf ve örtüler ile bunların benzeri ev tekstil ürünleri (taşıtlarda kullanılanlar dahil) (yataklar hariç),buradaki eldiven muayene eldivenimi tekstil eldivenimi yoksa tüm eldivenler için geçerli midir?

  Maske ve eldiven için %8 KDV oranı uygulanmalıdır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here