Ana sayfa Mevzuat Bankadan kullandığımız döviz kredisi için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği binde bir vergi kesilir...

Bankadan kullandığımız döviz kredisi için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği binde bir vergi kesilir mi?

Bankadan kullandığımız döviz kredisi için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gereği binde bir vergi kesilir mi?

85
0

Kambiyo satışlarında binde bir vergi hakkında:14.05.2019 tarih ve 1103 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin ekinde; kambiyo muamelelerinde sıfır vergi uygulanır maddesine belirtildiği üzere şirketimiz döviz kredisi kullanmıştır. Vergiden muaf olmamız gerekirken döviz aldığımız şube bizden sanayi sicil belgesi ve ya ihracatçı belgesi istiyor. Kararnamede açık açık yazıyor gerek var mı?

Bahsettiğiniz Kararı aşağıdaki fıkrasına göre Kambiyo vergisi ödenmez.
Döviz kredisinin ödenmesine yönelik olarak, döviz kredisi kullanılan ya da kullanımına aracılık eden banka tarafından kredi borçlusuna yapılan kambiyo satışları,”

 


Kaynak: GİB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

https://www.muhasebenews.com/doviz-alim-satimi-yapan-isletme-faaliyetine-ek-olarak-altin-alim-satimi-yapmaya-baslarsa-doviz-alim-satim-belgesiyle-satis-ve-alis-yapabilir-mi/

 

 

https://www.muhasebenews.com/dovizli-yaptigimiz-sozlesmenin-damga-vergisini-hesaplarken-kurlari-nereden-alacagiz/

 

https://www.muhasebenews.com/dovizli-cek-girisi-ve-cikisi-arasinda-olusan-kur-farki-icin-fatura-duzenlenmeli-midir/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here