Ana sayfa Muhasebe Bağımsız meslek mensupları ayrıca tarımsal faaliyette bulunabilir mi?

Bağımsız meslek mensupları ayrıca tarımsal faaliyette bulunabilir mi?

Bağımsız meslek mensupları ayrıca tarımsal faaliyette bulunabilir mi? Müşavir ortağı olduğu şirkette SMMM görevi yapabilir mi?

13
0

Faal meslek mensubuyum. Aynı zamanda çiftçi muaflığı kapsamında tarımsal faaliyetim söz konusu. Bu kapsamda lavanta ve lavanta fidesi üretmekteyim. Tek kişilik bir şirket altında veya şahsi olarak bu ürünlerimin satışı ile ilgili ticari bir faaliyette bulunabilir miyim?

Ticari faaliyette bulunamazsınız. Ancak GVK 54. madde kapsamında tarımsal faaliyette bulunabilirsiniz. (Stopaj yolu ile elde edilen Zirai kazanç)

Ticari faaliyet ile iştigal eden bir anonim şirketin ortağı mali müşavirdir. Ortağı olduğu şirkette SMMM görevi yapabilir mi? Beyannamelerini verebilir mi?

SMMM’ler Ortak olunan ticari şirkete mesleki hizmet verebilirler. Yasal bir engel yoktur.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Smmm’ler ticari faaliyetin yürütülmesi için vekâlet alabilirler mi?

Bağımsız çalışan mali müşavirler ayrıca başka ticari faaliyette bulunabilir mi?

Ticari faaliyet için gerçek kişiden kiralanan arsa için stopaj bildiriminde bulunmalı mıyız?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here