Ana sayfa Muhasebe Bağımlı olarak çalıştığım firmanın beyannamelerini gönderebilir miyim?

  Bağımlı olarak çalıştığım firmanın beyannamelerini gönderebilir miyim?

  Serbest çalışan SMMM başka firmada bordrolu çalışabilir mi?, SMMM ile sözleşme imzalama zorunluluk sınırları nedir?

  282
  0

  Özel bir firmada Muhasebe Müdürü olarak görev yapıyorum. Benim dışımda dışarıdan destek veren meslek mensubu bir arkadaşımız daha var. Ancak işveren artık dışarıdan destek almak istemediğini belirtti. Yasal beyannameleri bildirmek için nasıl bir yol izlemeliyim. Kendi adıma şifremi edinmem gerekir yoksa belli bir ciro üzerindeki firmaların kendi beyannamelerini kendi şifreleri ile gönderebilme imkanları bulunuyor mu?

  VUK 340 Nolu Genel tebliğe göre Şirketin bordrosunda SMMM olması halinde “Şirket “adına beyanname gönderme şifresi alabilir.

  Odamızdan alacağınız “oda kayıt” belgesi ile VD şirket imza yetkilisi ile başvurarak şifre alınır. Sadece şirketin beyanname ve bildirimleri gönderilir.

  Diğer taraftan Kurumlar vergisi veya ticari, zirai ve mesleki kazancı nedeniyle gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinden 2019 yılı faaliyet döneminde aktif toplamı 12.151.000 TL ve net satışlar toplamı 24.295.000 TL’yi aşan mükellefler, 2020 yılı beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatmak zorunda değiller bu mükellefler de VD’den şifre alabilirler.

  Bir ihracat firmasında finans danışmanı olarak hizmet vereceğim firma ile aramda mesleki sözleşme yok. Beyannameleri ben vermeyeceğim sadece finans ve dış ticaret konusunda danışmanlık yapacağım. Bağımlı olarak çalışabilir miyim?

  Serbest çalışan meslek mensupları bir işverene tabi olarak çalışamazlar.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here