Ana sayfa Muhasebe Bağımlı olarak çalışan meslek mensupları şirketin sermaye artırımı ve nevi değişikliği raporlarını...

  Bağımlı olarak çalışan meslek mensupları şirketin sermaye artırımı ve nevi değişikliği raporlarını hazırlayabilir mi?

  Sermaye tespit raporun güncel mizan üzerinden yapabilir miyiz?

  146
  0
  Bağımlı olarak çalışan meslek mensubuyum. Beyannamesini vermiş olduğum şirketin nevi değişikliği için gerekli “şirket tür değişikliğinde; sermayenin ödenip ödenmediği, karşılıksız kalıp kalmadığının, özvarlık ve sicile tescili zorunlu olan varlıkların tespitine ilişkin smmm raporu”nu imzalayabilir miyim?

  Ticaret sicili müdürlüğüne verilecek raporları yazabileceğinizi değerlendiriyoruz.

  X Ltd.Şti. için geçmiş karlarının sermayeye eklenmesi konusunda Dağıtılmayan Geçmiş Yıl Karlarının Sermayeye İlavesinin Tespiti Raporu yazıyoruz. Şirketin kuruluş yılı 2002, geçmiş yıl karlarının sermayeye eklemek istediğimiz dönemler 2010 yılı öncesi olduğu için yasal defterlere (defter saklama süresi aşımına uğradı) ulaşamıyoruz ve defter bilgilerini raporumuza yazamıyoruz. 01.01.2020 yılı defter bilgilerine göre raporumuzu yazmamız bir sorun teşkil eder mi?

  Düzenlenecek olan tespit raporlarınızda elinizde bulunan verilere göre tespit yapılabiliyor ise kullanılmasında da sakınca olmayacağı değerlendirilmektedir. Netice itibari ile yapılan tespit ve yazılan raporun sorumluluğu tarafınıza ait olacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here