Bağ-Kur’dan malulen emekli olanlar vergi indirimine tabi olur mu?

Bağ-Kur’dan malulen emekli olanlar vergi indirimine tabi olur mu?

97
0
PAYLAŞ

Bağ-kur’dan %45 engelli raporu ile özel şartlar emeklisi olan meslek mensubunun vergi mükellefiyetinde herhangi bir vergi indirimi söz konusu olur mu?

(10.01.2019 11:15)

Ücret karşılığı çalışanlar (4a SSK kapsamında çalışanlar, 4c emekli sandığı kapsamında çalışanlar v.s.) gelir vergisine tabidir ve her ay ücretlerinden gelir vergisi kesintisi yapılır. En az %40 engel raporu olan çalışanlar ise gelir vergisinde indirimden yararlanır. Bu da kanunda özürlü vergi indirimi diğer ismi ile sakatlık vergi indirimi olarak tanımlanır.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Zorunlu Katılımlı Bireysel Emeklilik Sisteminde engellilere özel hükümler bulunmakta mıdır?

 

Vergi incelemesi sonucu hesap edilen vergi ve cezalar için %5’lik vergi indiriminden faydalanabilir miyiz?

 

Geçici vergi ödemesini 1 gün geç yaptım, %5 vergi indiriminden faydalanabilir miyim?

 

 

BİR CEVAP BIRAK