Ana sayfa SGK Azerbaycan’da Çalışan Türk İşçilerin Sigorta Hakları Nelerdir?

  Azerbaycan’da Çalışan Türk İşçilerin Sigorta Hakları Nelerdir?

  2806
  0

  1- AZERBAYCAN’DA ÇALIŞAN ÇALIŞANLARIN SİGORTA HAKLARI NELERDİR?
  Azerbaycan mevzuatında, ülkede çalışanların tamamı için, iş kazaları ve meslek hastalıkları zorunlu sigorta primleri, işveren ile özel bir sigorta şirketi arasında imzalanmış sigorta sözleşmesi çerçevesinde işverence ödenmekte ve bu sigorta risk kolu güvence altına alınmaktadır.

  2- AZERBAYCAN’DA SİGORTA KOLLARI İÇİN HANGİ ORANDA PRİM ÖDENMEKTEDİR?
  Azerbaycan’da yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları için;
  2.1- İşveren tarafından %22,
  2.2- Sigortalı tarafından %3 olmak üzere toplam %25 oranında,
  sigorta primi ödenmektedir.

  Hastalık sigortası için ayrıca bir prim kesilmemektedir. Azerbaycan’da yasal çalışma veya ikamet izni olanlara hastalık durumunda sağlık hizmetleri ücretsiz sağlanmaktadır.

  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here