Ana sayfa SGK Ay içerisinde eksik gün nedeni puantaj kayıtları olarak bildirilen kişiler eksik günleri...

Ay içerisinde eksik gün nedeni puantaj kayıtları olarak bildirilen kişiler eksik günleri kadar GSS ödemek zorunda mı?

366
0
Ay içerisinde eksik gün nedeni puantaj kayıtları olarak bildirilen kişiler eksik günleri kadar GSS ödemek zorunda mı?

SGK bildirgelerinde 07 puantaj kayıtları çalışılan işyerlerindeki personeller GSS ile geri kalan günleri tamamlamak zorunda mıdır?

Evet.

Kısmi süreli çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlar açısından var olan bu zorunluluk “puantaj kayıtları” eksik gün koduyla bildirilenler için geçerli değildi.

Puantaj kaydı ile yapılan eksik gün bildirimlerinde sigortalının kendisi eksik günleri için GSS primi ödemek zorunda kalmıyordu.

Yasada yapılan değişiklikle bundan sonra Kuruma eksik gün kodu olarak “puantaj kayıtları” koduyla bildirim yapılan sigortalıların da eksik günlerini 30 güne tamamlayacak şekilde GSS primi ödeme zorunluluğu getirildi. Söz konusu zorunluluk 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren uygulamaya girdi.

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

 

Günde 2 saat istihdam ettiğimiz şöförün SGK bildirimini hangi kod’la yapacağız?

Kısmı süreli çalışanların eksik gün bildirimi SGK ya gönderilecek mi?

Kısmi istihdamla çalışan personelin çalışmadığı günler için GSS borcu oluşur mu?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here