Ana sayfa Muhasebe Avukatlar dava ve icra takipleri için serbest meslek makbuzu düzenlenmeli midir?

  Avukatlar dava ve icra takipleri için serbest meslek makbuzu düzenlenmeli midir?

  56
  0

  Hazineye karşı açılan bir icra takip davasında hazine ilam vekalet ücreti ve takip vekalet ücretini davayı kaybettiğinden bu ödemeleri icra müdürlüğüne yatırıyor. Bu ödemeleri alacak olan avukat kime serbest meslek makbuzu düzenlenmeli midir?

  Avukat düzenleyeceği e-smm için % 20 oranında GV stopajı yapılacaktır.

  311 Sayılı GVK Genel Tebliğindeki hallere göre tevkifat yapılır. Söz konusu tebliği için aşağıdaki linki inceleyiniz.

  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200527-10.htm

  Ayrıca makbuzda % 18 KDV hesaplanır.

  Mükellefimiz araç aldı. Aldığı kişi vergi mükellefi değildir. Gider pusulası düzenlemeden noter satışı ile aktifleştirilmesi uygunmudur?

  Gider pusulası düzenlenmesi gerektiği yöndedir. Gider pusulasında GV stopajı ve KDV hesaplaması yapılmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here