Ana sayfa Muhasebe Avukatlar danışmanlık hizmetlerine istinaden düzenledikleri makbuzlarda KDV tevkifatı yapabilir mi?

  Avukatlar danışmanlık hizmetlerine istinaden düzenledikleri makbuzlarda KDV tevkifatı yapabilir mi?

  Mobilya imalatı yapan bir mükellefimiz var. Bu mükellef ahşaptan merdiven yapacaktır. Kesilecek faturada kdv oranı %8 mi yoksa %18 olmalıdır?

  60
  0

  Avukatlık danışmanlık hizmetlerinde banka vb. yerlere yapılan hizmetlerde 9/10 tevkifata tabi durumu devam ediyormu?

  Avukatların hukuki ihtilaflarla ilgili olarak yargı mercileri nezdinde veya yargı kararlarının sonuçları ile ilgili olarak vekâlet akdi çerçevesinde (icra vb.) verdikleri hizmetler prensip olarak tevkifat kapsamına girmemektedir.

  Avukatların verdikleri DANIŞMANLIK HİZMETLERİ ise 9/10 oranında KDV tevkifatına tabidir. Avukatlarla yapılan sözleşmede avukatlık ve danışmanlık hizmetleri birlikte yer alıyorsa, bu iki unsur ayrı ayrı ücretlendirilmediği takdirde, toplam sözleşme bedeli üzerinden tevkifat uygulanır.

  Mobilya imalatı yapan bir mükellefimiz var. Bu mükellef ahşaptan merdiven yapacaktır. Kesilecek faturada kdv oranı %8 mi yoksa %18 olmalıdır?

  Merdiven Mobilya olamadığı için KDV oranı % 18 olarak uygulanacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here