Avukat hukuk fakültesi öğrencilerine verdiği ders için keseceği s.m. makbuzunda stopaj hesaplayacak...

Avukat hukuk fakültesi öğrencilerine verdiği ders için keseceği s.m. makbuzunda stopaj hesaplayacak mı?

35
0
PAYLAŞ

Avukatlık faaliyeti olan bir mükellefim serbest meslek kazancı olarak faaliyetini devam ettirmektedir. Hukuk fakültesi öğrencilerine özel ders vermesi durumunda serbest meslek makbuzu düzenleyerek belge düzenini yerine getirmiş olması yeterli midir? Ayrıca vergi mükellefiyeti olmayan kişiye düzenleyeceği makbuzda stopaj uygulamamız gerekli mi?

 

Hukuk fakültesi öğrencilerine özel ders vermesi durumunda serbest meslek makbuzu düzenleyerek belge düzenini yerine getirmiş olur. Vergi mükellefiyeti olmayan kişiye düzenleyeceği makbuzda Gelir vergisi stopaj hesaplanmaz.

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

e-Serbest Meslek makbuzu kesmek zorunluluğu başladı mı?

 

Basit usullere keseceğimiz serbest meslek makbuzlarında stopaj olacak mı?

 

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Hesaplanır?

 

Serbest Meslek Makbuzu Düzenlenmezse ve Alınmazsa Cezası Var mıdır?

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK