Ana sayfa Muhasebe Arızalanarak yenisi ile değiştirilen demirbaşların kalan amortisman tutarlarını direk gidere mi atmalıyız?

Arızalanarak yenisi ile değiştirilen demirbaşların kalan amortisman tutarlarını direk gidere mi atmalıyız?

Arızalanarak yenisi ile değiştirilen demirbaşların kalan amortisman tutarlarını direk gidere mi atmalıyız?

186
0

Şirketimizin sahada toplu ulaşımda kullanılan biletlere yükleme yapan makinenin bir parçası olan birim fiyatı 6.000 TL tutarında olan kart okuyucu cihazı arızalandığı için yenisi ile değiştirilmektedir. Yapılan işlem mevcut cihazın değerinde bir artış yaratmamakta, tamir bakım kapsamında yapılmaktadır. Bu durumda cihaza monte edilen birim fiyatı 6.000 TL olan okuyucu cihazı direk gider mi yazmalıyız yoksa cihazın maliyetine eklemek sureti ile amortisman mı hesaplamalıyız?

Cihazın maliyetine eklemek sureti ile amortisman hesaplanması gerekir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here