Ana sayfa Muhasebe Aralıklı (Tecrübi) Envanter Yöntemi nedir?

  Aralıklı (Tecrübi) Envanter Yöntemi nedir?

  3689
  0

  Aralıklı (Tecrübi) Envanter Yöntemi nedir?

  Ticari mal maliyeti kaydının dönem sonlarında stok sayımı sonucu bulunan tutara göre yapıldığı yöntemdir.

  Bu yöntemde, sürekli envanter yöntemindeki her bir satış sonrası ticari malın maliyeti kaydının yapılması sistemi uygulanmaz. Dönem sonlarında stok sayımına göre satılan mal maliyeti tek bir kayıtta yapılır.

  Aralıklı envanter yönteminde dönem başı açılış kaydı ve mal alış kayıtları sürekli envanter yönteminde olduğu gibi çalışır.

   

   

   


  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here