Ana sayfa Vergi Aracı kurumlar üzerinden yapılan satışlar için fatura kimin adına düzenlenmelidir?

  Aracı kurumlar üzerinden yapılan satışlar için fatura kimin adına düzenlenmelidir?

  27
  0

  Şahıs mükellefim dairesini airbnb firması üzerinden kiralıyor. Airbnb ödemeyi misafirden alıp komisyonu kestikten sonra kalanı mükellefin banka hesabına gönderiyor. Burada fatura mükellef tarafından airbnb firmasına mı yoksa misafir mi kesilmelidir?

  Kira bedeli kimden alınıyor ise fatura ona kesilir. Uygulanacak KDV oranı %18 dir.

   213 – VERGİ USUL KANUNU

  Kanun No – Kabul Tarihi: 213 – 04/01/1961 

  Resmi Gazete Sayısı – Tarihi: 10703 – 10/01/1961

  Faturanın Tarifi

  Madde 229

  Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.

  Kaynak: ismmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here