Ana sayfa Makale Ar-Ge Desteklerinden Haksız Yere Yararlanıyor Olabilirsiniz!

  Ar-Ge Desteklerinden Haksız Yere Yararlanıyor Olabilirsiniz!

  1043
  0

  Ar-Ge, tasarım merkezlerinde, teknopark şirketlerinde, işletme bünyesinde ya da TÜBİTAK, KOSGEB destekli Ar-Ge projeleri yöneten çok farklı sektörlerden şirketlerde en çok karşılaştığımız önemli noktalardan bir tanesi de Ar-Ge projeleri devam ederken kira ya da satış faturası kesilmesidir.

  Bu nokta mali idare tarafından eleştirilmeye o kadar açık ki! Şöyle anlatayım…

  Ar-Ge projesi devam ederken ve başarılı bir şekilde sonuçlanmadan o proje için fatura kesmek demek, aslında dolaylı olarak projenin erken bittiğini kabul etmek anlamına gelmektedir.

  Ancak bu nokta aynı zamanda, artık gerek 5746 gerekse de 4691 sayılı Kanun desteklerinden o proje için yararlanılmaması da demek olduğundan şayet fatura kesildiği halde proje teknik olarak devam etmekteyse desteklerden haksız yere yararlanıldığından bahisle bu desteklerin olası bir incelemede faizi, bir kat vergi zıyaı cezası ve anaparası ile geri alınması her zaman söz konusudur.

  Ar-Ge projeleri kapsamında bu ve benzeri birçok risk taşıyan konuyu değerlendirdiğimiz Ar-Ge mali check-up hizmetimizle, Ar-Ge desteklerinden uçtan uca, en doğru şekilde ve varsa eksiklerinizi görerek yararlanın.


  Güneri GÖZÜAÇIK,
  Modern YMM, Denetim ve Danışmanlık
  Ortak, Yeminli Mali Müşavir
  İstanbul, 24.08.2017

  Yazarın Diğer Yazıları İçin Tıklayınız

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here