Ana sayfa Şirketler Apple Yüzünden İrlanda AB İle Mahkemelik Oldu!!!

Apple Yüzünden İrlanda AB İle Mahkemelik Oldu!!!

970
0

İrlanda’nın 13 milyar avroluk vergi borcunu Apple’dan tahsil etmemesi sebebiyle Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İrlanda hakkında hukuki süreç başlattı.

Bir AB üyesi ülkenin kamu desteklemelerini ne şekilde sağladığını ve sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunan AB Komisyonu, Apple soruşturmasında şirketin İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının AB kurallarına aykırı olduğuna karar vermişti.

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager Brüksel’de yaptığı basın toplantısında, Apple’dan vergi borcunu tahsil etmemesi nedeniyle İrlanda’nın AB Adalet Divanı’na gönderildiğini ifade etti.

Vestager AB Komisyonu’nun 1 yıl önce İrlanda’nın Apple’dan 13 milyar avro vergiyi tahsil etme kararını aldığını ve AB Komisyonu’nun bu kararı almasının üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, İrlanda’nın Apple’dan bir tahsilat gerçekleştirmediği için AB kararını uygulamadığı için İrlanda’yı AB mahkemesine göndermeye karar verdiklerini açıkladı.

AB Komisyonu, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna dair hükmeden AB Komisyonu 2003’ten 2014’e kadarki dönem için 13 milyar avro ve faizinin geri alınmasını kararlaştırmıştı ve buna karşılık İrlanda yönetimi ve Apple şirketi ise komisyonun kararına karşı hukuki süreç başlatmıştı.

Kaynak: Fortune

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here