Ana sayfa Vergi Apartman yönetimlerine düzenlenecek serbest meslek makbuzlarında stopaj olmalı mıdır?

  Apartman yönetimlerine düzenlenecek serbest meslek makbuzlarında stopaj olmalı mıdır?

  Serbest meslek makbuz mecburiyeti

  32
  0

  Vergi Mükellefiyeti olmayan bir apartman yönetimi (MUHSGK) vermektedir. Bir dava sonucu avukat tarafından E.SMM düzenlenecektir. Düzenlenecek E.SMM ‘de Stopaj tutarı olmalı mıdır yoksa sadece KDV mi olmalıdır?

  %20 GV stopajı ve %18 KDV hesaplaması yapılacaktır.

  213 – VERGİ USUL KANUNU

  Makbuz Mecburiyeti

  Madde 236

  (Değişik: 30/12/1980 – 2365/39 md.) Serbest meslek erbabı, mesleki faaliyetlerine ilişkin her türlü tahsilatı için iki nüsha serbest meslek makbuzu tanzim etmek ve bir nüshasını müşteriye vermek, müşteri de bu makbuzu istemek ve almak mecburiyetindedir.


  Kaynak: ismmmo,GİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here