Ana sayfa Vergi Apartman yönetimleri muhtasar sigorta bildirimlerini 1003b olarak mı beyan edecektir?

  Apartman yönetimleri muhtasar sigorta bildirimlerini 1003b olarak mı beyan edecektir?

  90
  0

  Bir çalışanı olanlar aylık sisteme dönmeli midir? 

  Sadece işçi çalıştıran apartman vb. gibi mükelleflerin beyannamesini bdpde 1003b muhsgk olarak mı düzenleyeceğiz?

  340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğin “IV – Beyannamelerini Kendileri Gönderebilecek Mükellefler” bölümündeki şartları taşıyan mükellefler/işverenler, diledikleri takdirde, ikinci bir şifre alarak sadece ücret ödemeleri üzerinden yapılan vergi kesintilerini matrahlarıyla birlikte 5510 sayılı Kanuna göre sigortalıların sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayılarını “1003B” kodlu “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi (Ücret ödemelerine ilişkin vergi kesintileri ile sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı, meslek adları ve kodları ile prim ödeme gün sayılarının bildirilmesine yönelik)” ile elektronik ortamda gönderebileceklerdir.

  Bir işçi dahi çalıştıran aylık sisteme dönmelidir. Temmuz ayına ait bildirimler eğer başka yasal bir düzenleme daha yapılmaz ise verilmelidir.

  Beyanname ilk düzenlemeden sonra otomatik program aracılığıyla verileri getirecektir.

  Muh-SGK da erteleme var mı?

  Temmuz ayı için muhtasar aphb beyannamesinin ertelendiğine ilişkin herhangi bir bilgiye ulaşamadım. E- beyanname sistemi muhtasar SGK bildirimini kabul etmiyor. SGK sistemi de e bildirge üzerinden 1 Temmuz itibariyle sgk bildirimini yapamazsınız diye mesaj veriyor?

  Birleştirilmiş beyannamenin uzatılması ile ilgili bir gelişme HENÜZ yok. Hafta sonuna kadar beklemenizi öneririz. Uzatma olabilir veya sistem açılabilir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here