Ana sayfa Vergi Anonim şirketler aylık olarak damga vergisi beyannamesi vermeli midir?

  Anonim şirketler aylık olarak damga vergisi beyannamesi vermeli midir?

  33
  0
  Anonim şirketlerde damga vergisi beyannamesi vermek zorunluluğu mu?

  A.Ş ler DV sürekli mükellefidir. İşlemin olduğu ay için DV beyannamesi verilir. 

  İşlem olmayan aylarda boş damga vergisi beyannamesi verilmez. 

  Ayrıca bu durum için VD ne dilekçe ile bilgi de verilmez.

  Böyle bir zorunluluk yoktur. (Damga Vergisi 46 Sayılı Genel tebliğ)


  Mükellefim limited şirket ve damga vergisi mükellefiyeti yoktur. Bir anonim şirket ile yaptığı sözleşme gereği damga vergisini mükellefimin ödenmesi gerekmektedir.
  04.01.2021 tarihinde yapılan sözleşmenin damga vergisini bdp’den yapip göndermeye çalıştım. 
  Ancak sistem onaylamadi. Şubat ayından itibaren mi mükellefiyet açılır?

  DV yönünden sürekli mükellefiyetiniz yok ise sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde vergi dairesine kağıt ortamında damga vergisi beyannamesi verilmeli ve hesaplanan vergi aynı sürede ödenecektir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here