Ana sayfa Vergi Şirketler aktiflerine kayıtlı arsanın satışında değer artışı kazancı bildirimi yapar mı?

Şirketler aktiflerine kayıtlı arsanın satışında değer artışı kazancı bildirimi yapar mı?

Anonim şirketin aktifinde kayıtlı olan arsaların satılması durumunda değer artış kazancı var mıdır veya başka vergisel yükümlülüğümüz nelerdir?

412
0

Anonim şirketin aktifinde kayıtlı olan arsaların satılması durumunda değer artış kazancı var mıdır veya başka vergisel yükümlülüğümüz nelerdir?

Arsa satışından elde edilen kazanç değer atışı kazancı değil Ticari kazanç olur.

Satış için fatura düzenlenir. Elde edilen kazancın % 50 si KVK 5.maddesindeki şartlara göre KV’den istisna edilir. Ayrıca şartların olması halinde de KDVK 17. maddesine göre KDV den istisnası uygulanır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here